top of page

Fládrování

Naše fládrovací válečky jsou navrženy speciálně pro tvorbu realistických imitací dřeva a mramorů. Tyto válečky umožňují neomezené možnosti tvorby imitace dřev a mramorů. S fládrovacím válečkem nasazeným do vidlice můžete jednoduše vytvářet realistické imitace dřev a mramorů na povrch aplikované lazury, stěrky, betonu nebo jiných materiálů.

Fládrování- použití válečku.jpg

Fládr dveří, rovné žilky vytvořeny hřebenem č. 72, ve středu válečkem č. 87

Rád bych se s vámi podělil o to, jak vytvořit a kde použít imitaci dřeva, která se využívá nejen při rekonstrukcích a restaurování, ale i v současné moderní architektuře, a to jak na dřevěné podklady, tak třeba i přímo na stěny a fasády.

 

Fládrování, známé také jako "faux bois," není jen o dřevu, ale umožňuje i realistickou imitaci kamene a mramoru na různých površích, včetně plastů, MDF, papíru, kovů, skla, a keramických dlažeb. Tuto techniku lze využít k přemalování dřeva nebo k vytvoření realistických iluzí dřeva, mramoru a kamene na jiných materiálech, například betonu nebo sádrokartonu.

V úvodu bych rád zmínil, že v tomto článku naleznete, jak fládrovat levnější a rychlejší formou. Text o fládrování, které se provádí při restaurování historických památek, by zabral několik knižních publikací.

Jak a čím imitovat dřevo, mramor nebo kámen

Fládrovat se dá nejen na dřevo, ale na všechny možné podklady, jako jsou například různé plasty, MDF, sololit, papír, plech, železo, sklo, dlažba. Také můžete pouze přemalovat dřevo na jiný druh, například z levného smrku na dražší dub, či z betonu či sádrokartonu vytvořit drahý kámen, mramor.

Fládrování je nenahraditelné v odvětvích, jako je lidová architektura a památky (hladký fládr), ale i současná moderní architektura, ve které jsou nejvíce žádány plastické imitace dřev a mramorů v interiéru i exteriéru, také pseudofládr (neautentický v kresbě let i barevném provedení).

Fládrování pro památky provádějí zkušení odborníci, kteří tyto techniky dovedou úplně dokonale. Jelikož jsou si svého umění a výjimečnosti vědomi, předávají své zkušenosti převážně jen svým dětem nebo nejbližším spolupracovníkům. Proto je těchto odborníků v republice hrstka.

Fládrování můžeme vidět jak na různých památkách, jako jsou hrady, zámky, kostely, fary, historické vily, budovy staré části Prahy, tak na schodištích, v bytech, restauracích, hospodách a hotelech po celé ČR. Fládry najdeme na dveřích, zárubních, nábytku, rámech obrazů nebo třeba jako imitace dřevěných kazetových stropů, mramorových stěn, sloupů atd. To i v takové kvalitě, že laik nerozezná nakreslené dřevo, mramor od pravého. Kolikrát i odborník chvíli váhá.

Technikou fládrování v podstatě také chráníte přírodu, protože některé povrchově zničené, ale kvalitou masivní a také vyzrálé dřevo, ze kterého jsou staré dveře či nábytek, lze touto technikou zachránit a udělat z nich nádherné, cenné skvosty. A ještě bez bourání a nepořádku.

V dnešní době jsou moderní a architekty žádané plastické vystouplé fládry – imitující kartáčované dřevo na fasádě, obtisk dřevěných fošen do betonu, mramor travertin, obtisky různých vzorů válečkem do omítek a další, možností je mnoho.

 

Jak se fládruje

Imitace dřev – hladký fládr

Zjednodušený postup fládrování (zrychlená varianta pomocí válečků a kolébek)

 • Na připravený obroušený a očištěný podklad (doporučujeme vytvořit matný povrch podkladu) naneseme řídkou fládrovací barvu přírodní mořskou houbou nebo štětcem po směru let dřeva

 • Vytřeme fládrovacím válečkem nebo kolébkou (vybírat můžeme třeba z 34 vzorů na našem e-shopu)

 • Uhladíme jemným štětcem pro fládrování (nejlépe jezevčíkem)

 • Trenkujeme (zpevníme řídkým lakem)

 • Vrstvy můžeme opakovat pro získání větší hloubky v kresbě

 • Zalakujeme matným nebo lesklým lakem

Plastické imitace dřev

V interiéru i v exteriéru (fasáda) je možné provést imitace kartáčovaného dřeva nebo obtisku dřevěných fošen v betonu. V dnešní době je tato technika velmi žádaná architekty.

Zjednodušený postup

 • Na zeď naneseme sádrovou stěrku (nebo fasádní omítku)

 • Fládrovacím válečkem nebo kolíbkou vytřeme do stěrky dezén dřeva

 • Po vytvrdnutí hmoty můžeme lazurami obarvit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pseudofládr (neautentický v kresbě let i barevném provedení) je také v dnešní době velmi žádaný. Lze jej vytvořit v efektu hladkého nebo plastického vzoru.

Nekonečný vzor dřeva

Fládrovací váleček umožní vytvořit nekonečný vzor dřeva (např. prkno).

Práce s válečkem

 • Nasadíme válec do vidlice a při nepravidelném brzdění a současném pomalém pootáčení válečku vytíráme aplikovanou fládrovací lazuru nebo při plastickém dekoru stěrku, a tím vytvoříme imitaci dřeva.

 • Při pootočení válečku do protisměru vytvoříme tzv. elipsu v kresbě, jako vzniká u kolíbek, ale velkou výhodou je, že můžeme sami určit, kde elipsu vytvoříme.

Vzorník

Všechny vzory fládrů může zákazník dostat ve formě válečků nebo kolíbek.

Pro zákazníky máme k dispozici vzorník, kde si mohou prohlédnout vzory fládrů. Jsou v něm prezentovány v hrubém provedení, pro lepší představu, co vlastně vytváří váleček nebo kolíbka (podvalek). Dále je nutná závěrečná úprava, kdy štětci rozeženete, uhladíte lazuru, a tím zjemníte nebo zvýrazníte kresbu. Tak vznikne co nejpravdivější imitace dřeva. Dále je dobré si s tím trochu pohrát :-). Všechny vzory fládrů jsou v nabídce VALEX decor jak ve formě válečků, tak kolíbek.

chmel váleček (65)_edited.png

Fládrovací kolébka č. 86 vytlačená do omítky

58.jpg

Fládrování dveří bylo provedeno firmou VALEX decor na vyrobené dveře firmy Buday & Sádek Dřevo-ateliér, s.r.o.

DSC_0817 (2)_edited_edited_edited.jpg

Fládrovací kolébky, sukovníky

IMG_0035.jpg

Fládrovací kolébka vytlačená do sádrové omítky

fládr (6).JPG

Fládrovací váleček a vidlicový strojek

bottom of page